Bölgelerde Teşvik Uygulamaları, Bölgelere Göre Teşvik Farkları  
 

 BÖLGELERDE TEŞVİK UYGULAMALARI, BÖLGELERE GÖRE TEŞVİK FARKLARI

 

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN

ANKARA ve Konya ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>

Tel : 0332 251 8585 

Yeni teşvik sistemi ülkeyi ekonomik sınırlarla bölgelere ayırırken, bazı kentlerde ülke içinde haksız rekabete yol açtığı için sisteme ilişkin rahatsızlıklara neden oldu. 

 

İzmir-Ankara karayolunun ayırdığı Bağyurdu OSB ile Turgutlu OSB arasında, yatırımın daha başlangıcında yüzde 25 maliyet farkı oluşuyor. Bu rahatsızlığı en çok dile getiren kent İzmir. Çünkü, İzmir 1. Bölge teşviklerinden yararlanırken, 30 dakika mesafedeki Manisa 3. Bölge ile daha çok avantaja sahip oluyor. Bu iki kentin sınırında Killik Mevkii’nde 3.5 kilometrekarelik alanda kurulan 4 sanayi bölgesinin 4 ayrı teşvik bölgesi kapsamına giriyor olması İzmir’in itirazlarını çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. 

 

İzmir’in Manisa sınırı ile sıfır noktasında kurulan Bağyurdu belediye Sanayi Sitesi 1.Bölge,  Bağyurdu OSB 2. Bölge, Manisa sınırında kalan Turgutlu Belediye Sanayi Sitesi 3. Bölge ve Turgutlu OSB 4. Bölge teşviklerinden yararlanıyor. Manisa ve İzmir sınırında İzmir-Ankara karayolunun ayırdığı Bağyurdu OSB ile Turgutlu OSB, bölgede önemli yatırımları çeken iki büyük yatırım bölgesi. Karayolu ile ayrılan bu komşu sanayi bölgeleri arasında, yatırımın daha başlangıfark da cında yüzde 25 maliyet farkı oluşuyor. Bağyurdu OSB Başkanı Aydın Telseren, bölgesel teşvik uygulamasına göre; Bağyurdu OSB’de 5 milyon TL’ye bitirilen bir tesisin maliyetinin Turgutlu OSB’de 4 milyon TL’ye düştüğünü söyledi. 


Bölgesel teşvik uygulamasında, yatırımcıya KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primlerindeki işveren hissesine destek, yatırım yeri tahsisi ve faiz desteği gibi avantajlar sunuluyor. Genel teşvik uygulamasında ise yatırımcıya sadece KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti var. Bu nedenle bir yatırım büyük ölçekli yatırım veya stratejik yatırım kapsamına girmiyorsa İzmir sınırlarında sadece KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyetinden yararlanıyor.

 

Buna göre; 40 kişiyi istihdam etmek üzere 5 milyon TL tutarında yapılacak bir yatırım için, 1. Bölgede toplam 1 milyon 349 bin TL, 2. Bölgede 1 milyon 682 bin TL, 3. Bölgede 2 milyon 597 bin TL ve 4. Bölgede 3 milyon 290 bin TL toplam devlet desteği alınıyor. 

Ocak ayından itibaren 1. Bölge’de başlayacak bir yatırımın yüzde 10’una, 2. Bölge’de yüzde 15’ine, 3. Bölge’de yüzde 20 ve 4. Bölge’de yüzde 25’i oranında yatırıma katkı oranı verilecek. Vergi indirim oranları ise 1. Bölge’de yüzde 50, 2. Bölge’de yüzde 55, 3. Bölge’de yüzde 60 ve 4. Bölge’de yüzde 70. 

 

‘İzmir inovasyonla rekabete yönelsin => Bölgesel teşvik uygulaması ile İzmir-Manisa sınırında oluşan durumu sorduğumuz Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İzmir’in büyük ölçekli yatırımlar ve stratejik yatırımları çekmeyi hedeflemesini, bu kulvarda rekabeti seçerek 5. ve 6. bölgelere verilen teşviklerden yararlanması gerektiğini belirterek, “İzmir, 6. Bölge teşviklerini kullanacak olan stratejik ve büyük çaplı yatırımları hedeflemeli. 5. Bölge teşvikleri kapsamında da sağlık gibi İzmir’in önemli potansiyelini taşıyan teşvikleri hedeflemeli. Teşvik sistemi muazzam potansiyel taşıyor” diye konuştu.  

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise teşvik programında 1.5 yıllık sürede başarılı ve başarısız olan alanlara göre revizyon yapacaklarını ve yılsonunda yapılacak revizyonun ardından yeni bir tarih koyup uygulamaya devam edileceğini açıklamıştı. Babacan, konuyla ilgili; “ Şu anda teşvikten faydalanan bir sektör, yılsonundaki revizyonla bu teşviklerden faydalanamayabilir, mevcut teşvik pat diye kesilebilir. Bu nedenle yatırım yapmaya niyeti olanların başvurularını başlatmalarında fayda görüyoruz” diye konuşmuştu.  

 

İzmir, doluncaya kadar Manisa ile eşitlik istiyor => İzmir, çözüm olarak 13 organize sanayi bölgesi tam olarak doluncaya kadar, Manisa’da uygulaman teşviklerden yararlanmak istiyor. Bu talebi sık sık dillendiren İzmir’in sanayi, ticaret odaları ve ekonomik örgütler, ilgili bakanlıklara ilettikleri bu taleplerine bir karşılık bekliyor. 

 

Bağyurdu OSB Başkanı Aydın Telseren, bulundukları bölgede 4 ayrı teşvik bölgesi bulunmasının devlet eliyle yapılmış bir haksızlık olduğunu söyledi. Bölgesel teşvik uygulamasına ilişkin başka bölgelerden de itirazlar geldiğini ancak bölgelerindeki durumun çok ekstrem bir çarpıklık gösterdiğini belirten Telseren, “Taş atımlık mesafede Turgutlu OSB ile aramızda yatırımın başlangıcında yüzde 25 fark var” diyerek durumu özetledi. Telseren, Bağyurdu OSB’nin parsellerinin yüzde 85’inin dolduğunu, iki fabrikanın inşaatına başlandığını, 2 fabrika için de ruhsat ve proje safhasında çalışmalar yapıldığını belirterek, “Teşvik bu şekilde olmasaydı şu an burada 20 fabrikanın temeli atılmış olurdu.  Biz İzmir’deki mevcut OSB’ler belli bir doluluğa erişinceye kadar Manisa’ya uygulanan teşvik buralara da uygulansın istiyoruz. Bu İzmir sanayisine bir anda sıçrama sağlar” diye konuştu. Telseren, üyelerinin büyük sanayici olma isteğiyle OSB’de yer aldığını ve bu parselleri aldıklarında teşvik sisteminin bu şekilde uygulanmadığını, ortaya çıkan durumun İzmir OSB’lerindeki sanayiciler açısından haksızlığa yol açtığını ifade etti.  

 

Bağyurdu otomotive 100 dönüm ayırdı => Aydın Telseren, 2008 yılında tüzel kişiliğini alan Bağyurdu OSB’de parsellerin yüzde 85’inin sahipliği olduğunu, 2010 sonunda ise inşaatların başladığını, 2013 sonunda 44 parselin olduğu birinci etapta, 2016  yılında ise 60 parselin olduğu ikinci etapta altyapıyı tamamlayacaklarını açıkladı. Bağyurdu OSB’de 2. Etapta 100 dönüm alanı büyük bir otomotiv firması için ayırdıklarını kaydeden Telseren, “Toplamda 220 dönüm alanı büyük bir otomotiv firmasına ayırdık. Burada yer alan firmaların büyük çoğunluğu otomotiv yan sanayi üreticisi. Bağyurdu OSB, İzmir limanına, Kemalpaşa’da kurulacak lojistik köye ve iyi eğitilmiş insan kaynağına yakınlık gibi avantajlara sahip. Teşvik uygulaması ile yansıyan olumsuzluklara rağmen yatırımcı açısından bu gibi avantajları var” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Kaynak : Sedat ALP / Dünya Gazetesi 

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....