Konya'da Alınan Yatırım Teşvik Belgelerinin Analizi  
 

 KONYA'DA ALINAN YATIRIM TEŞVİK BELGELERİNİN ANALİZİ

Konya'da alınan yatırım teşvik belgelerinin analizi

MEVKA Konya Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Arif Köseoğlu tarafından yapılan çalışmada, 1 Ağustos 2009 ile 31 Temmuz 2013 tarihleri arasında Konya ilinde toplam 862 belge alındığı, bunlardan 68'inin yatırımını tamamlayarak kapatıldığı belirlendi. 

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN

ANKARA ve Konya ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>

Tel : 0332 251 8585

 

Alınan belgelerdeki toplam sabit yatırım tutarının 5 milyar 118 milyon 881 bin 744 lira olduğu belirtelen açıklama şunlar kaydedildi:

"İken toplamda 20 bin 849 kişinin istihdam edilmesi öngörülmektedir. 2009/3305 sayılı Karar'da Düzey 2 bölgeleri esas alınmış ve Konya ili 3. bölgede yer alarak uygulama süresi olan yaklaşık 3 yıllık sürede iyi bir performans sergileyerek İstanbul'dan sonra en fazla teşvik belgesinin alındığı il olmuştur. 2012/3305 sayılı Karar ile bölgesel desteklerde il düzeyinde derecelendirme yapılmış ve buna göre de Konya ilimiz 2. bölgede yer almıştır. Bu uygulamanın başlangıcından itibaren de yaklaşık 1 yıl geçmiş bulunmaktadır.

 

Yıllara göre alınan teşvik belgelerine baktığımızda, 2009/15199 sayılı Karar'ın ilk uygulama yılları olan 2010 ve 2011 de yükselişin gerçekleştiği, ancak 2012 yılından sonra düşüşe geçtiği görülmektedir. Yeni uygulama ile birlikte, alınan belge sayısı azalırken, özellikle ilimizde alınan stratejik yatırım teşvik belgesi ile toplam sabit yatırım tutarında artış görülmektedir.

 

2009 Yılı Temmuz ayından itibaren birer yıllık sürelerle geçtiğimiz 4 yılı inceleyecek olursak, ilk 3 yılda alınan belge sayısı sürekli artmış, son yılda ise yeni sistem ile birlikte belge sayısında düşüş gözlenmiştir. Toplam sabit yatırım tutarında 4 yılda artış gözlenirken, istihdam rakamları ilk 2 yıl artarken 3.yılda bir önceki yıla göre hafif azalırken, 4. yılda ise hızlı düşüş göstermiştir.

   

Alınan yatırım teşvik belgelerini yatırım ana yatırım sektörlerine baktığımızda imalat sektörü 572 belge ile ilk sırada yer almakta, bunu 137 belge ile tarım ve 126 belge ile hizmetler sektörü takip etmektedir. Madencilik alanında 16, enerji alanında ise 11 teşvik belgesi alınmıştır. Tarım sektöründe ise hayvancılık yatırımları ön plana çıkmaktadır. Burada özellikle, Karatay ilçesinde alınan 83 yatırım teşvik belgesi bulunmaktadır.  

 

 

   

 

Seyfi Suna

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....