5. ve 6. Bölge yatırımlarda ilgi odağı haline geldi  
 

5. ve 6. bölge yatırımlarda ilgi odağı haline geldi

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN

ANKARA ve Konya ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

  Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…  

  Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=> 

Tel : 0332 251 8585  

Ekonomi Bakanı , yeni teşvik sisteminin meyvelerini verdiğini, 5. ve 6. bölgenin ilgi odağı haline geldiğini bildirdi.

Çağlayan, yazılı açıklamasında, 2013 haziran ayında düzenlenen yatırım teşvik belgelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni teşvik sisteminin her kesimden kabul gördüğünü, bunun yatırım teşvik belgelerinde görüldüğünü ifade eden , 1 yıl içinde düzenlenen yatırım teşvik belgelerinde gerek adet gerek öngörülen sabit yatırım ve istihdam rakamlarında büyük artışlar yaşandığını belirtti.

Türkiye ekonomisinin sanayi ile büyümek zorunda olduğuna, gerçek büyümenin sanayileşme ile gerçekleşebileceğine işaret eden , son açıklanan verilerde genel istihdam ve sanayi istihdamının rekor kırdığını, yeni teşvik sisteminin bunu daha ileriye taşıyacağını kaydetti. , bölgelerarası gelişmişlik farkını ortadan kaldırmayı ve Türkiye'de üretilmesi mümkün olan ancak çeşitli nedenlerle üretilemeyen ürünleri Türkiye'de üretmeyi teşvik etmek amacıyla oluşturdukları Yeni Teşvik Sistemi'nin olumlu sonuçlarını görmeye başladıklarını, haziran ayında düzenlenen yatırım teşvik belgelerinin de bunu gösterdiğini vurguladı.

Haziran ayında 3,5 milyar liralık 418 belge düzenlendi

Haziran ayında 3,5 milyar liralık 418 belge düzenlendiğini belirten Çağlayan, "Söz konusu belgelerde öngörülen istihdam 13 bin 945 kişidir. Teşvik belgelerinin 400'ü yerli, 18'i uluslararası sermayeli şirketler için düzenlenirken, sabit yatırımın 65 milyon lirasının uluslararası sermayeli, 3,45 milyar lirasının ise yerli sermayeli şirketler tarafından yapılması öngörülmektedir" ifadesini kullandı.

Bakan Çağlayan, haziran ayında düzenlenen yatırım teşvik belgelerinde öngörülen toplam 3,5 milyar liralık sabit yatırım tutarında, yüzde 56 (2 milyar TL) ile en yüksek payın imalat sektörü olduğunu, hizmetler sektörünün yüzde 32 (1,1 milyar TL), enerji sektörünün yüzde 10 (338 milyon TL), madencilik sektörünün ise yüzde 2 (69 milyon TL) payı bulunduğunu bildirdi.

 


 

Bu yılın 6 ayında 2 bin 615 yatırım teşvik belgesi düzenlendi

Çağlayan, bu yılın ocak-haziran döneminde, öngörülen toplam sabit yatırım tutarının 41,2 milyar lira olan toplam 2 bin 615 adet yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini, bu dönemde 90 bin 552 kişilik istihdam öngörüldüğünü, yatırım teşvik belgelerinin 2 bin 488'inin yerli, 127'sinin uluslararası sermayeli şirketler tarafından alındığını kaydetti.


Bakan , aynı dönemdeki 41,2 milyar lira tutarındaki sabit yatırımın 35,4 milyar lirasının yerli, 5,7 milyar lirasının ise uluslararası sermayeli şirketler tarafından gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü belirtti.


Geçen yılın aynı döneminde 54 bin 976 kişilik istihdam öngören 21 milyar lira tutarında bin 934 belge düzenlendiğine dikkati çeken Çağlayan, 2013 yılı ocak-haziran döneminde düzenlenen teşvik belgelerinde adet bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35'lik, öngörülen sabit yatırım tutarında yüzde 96'lık, öngörülen istihdamda da yüzde 65'lik artış görüldüğünü kaydetti.


Bu yılın ilk yarısında verilen yatırım teşvik belgelerinde öngörülen 41,2 milyar liralık toplam sabit yatırım tutarının yüzde 39'unun (16 milyar TL) imalat, yüzde 29'unun (11,9 milyar TL) enerji, yüzde 20'sinin (8,4 milyar TL) hizmetler, yüzde 12'sinin (4,8 milyar TL) ise madencilik sektöründe olduğunu ifade eden Çağlayan, şu bilgileri verdi:

"2013 yılı ocak-haziran döneminde düzenlenen teşvik belgelerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre gerek belge adedi gerek sabit yatırım tutarı gerek istihdam bazında önemli artışlar söz konusudur. Bu da yeni teşvik sisteminin tüm kesimlerce kabul gördüğünü ve yatırımcıların yatırım için adeta yarışa girdiğini göstermektedir.


Yeni Teşvik Sistemi'ne geçilen 20 Haziran 2012'den 2013 yılı haziran ayı sonuna kadar olan dönemde ise 79,1 milyar lira tutarında 5 bin 126 adet Yatırım Teşvik Belgesi düzenlendi. Bu belgelerin 68,5 milyar TL tutarındaki 4 bin 845 adedi yerli, 10,6 milyar lira tutarındaki 281 adedi ise uluslararası sermayeli şirketler tarafından alınmıştır. Aynı dönemde düzenlenen teşvik belgelerinde 187 bin 478 kişilik istihdam öngörülmüştür. Bu rakamın 169 bin 845'i yerli sermayeli şirketlerin öngörülen istihdam artışı iken, 17 bin 633'ü uluslararası sermayeli şirketlere aittir."


Bakan , yeni teşvik sistemi döneminde düzenlenen 5 bin 126 yatırım teşvik belgesinin 2 bin 911'inin bölgesel, 19'unun büyük ölçekli, 2 bin 189'unun genel ve 7'sinin stratejik mahiyete sahip olduğunu belirtti.


Yatırım teşvik belgelerinde öngörülen toplam 79,1 milyar liralık sabit yatırım tutarının 36,1 milyar lirasının bölgesel, 3,3 milyar lirasının büyük ölçekli, 30,5 milyar lirasının genel, 9,2 milyar lirasının stratejik mahiyetteki yatırımlara ait olduğunu ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti:

"Yeni teşvik sistemi döneminde düzenlenen yatırım teşvik belgelerinde öngörülen 79,1 milyar liralık toplam sabit yatırım tutarının 37,1 milyar lirası İmalat, 18,4 milyar lirası enerji, 17,3 milyar lirası hizmetler ve 6,3 milyar lirası madencilik sektörlerindedir. Yüzde 47'lik pay ile ilk sırada yer alan imalat sektörü içerisindeki yatırımların 8,6 milyar lirası kimya, 6,4 milyar lirası dokuma ve giyim, 5 milyar lirası otomotiv, 3 milyar lirası gıda ve İçecek, 1,6 milyar lirası cam sektöründe iken, hizmetler içerisindeki yatırımların 5,3 milyar lirası turizm, 3,4 milyar lirası ulaştırma ve 3 milyar lirası depolama sektöründedir."

 

 

 

   

Kaynak: AA

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....