Altıncı bölgeye yatırımlar hızla artıyor, 6. Bölge yatırım teşvikleri  
 

 

 

ALTINCI BÖLGEYE YATIRIMLAR HIZLA ARTIYOR, 6. BÖLGE YATIRIM TEŞVİKLERİ

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN

ANKARA ve Konya ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>

Tel : 0332 251 8585

Ekonomi Bakanı , "Çözüm süreci ile bölgeye yatırımlar sel gibi akmaya başladı. Bu süreç keşke 10-15 veya 20 yıl önce başlasaydı, bu süreci başlatan başbakanın elinden de ben öpseydim" dedi.


Bakan , bu teşvik sisteminin sivil toplum kuruluşlarının eseri olduğunu vurgulayarak, "Siz söylediniz biz yaptık. Aldığımız görüşler doğrultusunda bugüne kadar yapılamayan bir teşvik sistemini geliştirdik. Geçmişte teşvik sistemlerini eleştiren bir kişi olarak bu, en az eleştirilen, iş dünyasının yüzde 95'inden fazlasının desteğini alan bir teşvik sistemi oldu. Çünkü ortak aklın ürünü oldu" diye konuştu.


31 Aralık 2013 tarihine kadar yapılan yatırımların yüksek yoğunluklu teşvik sisteminden faydalanmasını önümüzdeki yıllara aktarın şeklinde bazı talepler geldiğine dikkati çeken , sürenin dolmasına 6 ay kaldığını hatırlattı.

Bakan , yapılacak yatırımın sadece yüzde 10'unun dahi bu yıl sonuna kadar yapılması halinde yüksek haklardan yararlanmayı beraberinde getireceğini belirtti. Günü geldiğinde konuyu değerlendireceğini kaydeden Çağlayan bunun bir söz veya taahhüt olarak algılanmaması uyarısında bulundu.


Bugün gelinen nokta önemlidir

Ekonomi Bakanı , çözüm sürecinin konuşulmaya başladığı günden itibaren bölgeye etkisinin rakamlarla ifade edilecek durumda olduğunu ifade ederek, bu rakamların huzurun, barışın çözüm sürecinin ne anlama geldiğini gösterdiğini belirtti.


Çözüm sürecini bir Kürt vatandaş olarak, ülkesinin birlik ve beraberliğine her zaman bağlı bir insan olarak çok önemsediğini vurgulayan Çağlayan şöyle dedi:

Çözüm süreci ile bölgeye yatırımlar sel gibi akmaya başladı. Bu süreç keşke 10-15 veya 20 yıl önce başlasaydı, bu süreci başlatan başbakanın elinden de ben öpseydim. Türkiye bu işte çok geç kalmıştır ancak bugün gelinen nokta önemlidir. Bu bir siyasi kararlılığı, siyasi duruşu göze alarak cesaretle yapılacak bir iştir. Türkiye'de Kürt'ün ne kadar hakkı varsa Türk'ün de o kadar hakkı var. Türk'ün ne kadar hakkı varsa Arap'ın Boşnak'ın, Türkmen'in de o kadar hakkı var. Türkiye bu farkıllıkları ile mozaik olan bir ülkedir. Kardeşlerimle memleketim Muş'a yatırım kararı aldık. Kent merkezinde bir cami, Malazgirt ilçesinde de bir meslek yüksek okulu yaptırıyoruz. Malazgirt'i seçme nedenimiz Malazgirt'in kardeşliğin başladığı tarih olmasıdır. Selçuklu İmparatoru Alparslan o dönemde orada yerleşik olan bir Kürt beyliğinin 15 bin askerinin desteğiyle Anadolu'ya girmiştir. İşte Malazgirt'te Türk'ün Kürt'ün kardeşliği 1071'de yazılmıştır. İster Kürt ister Türk olsun, ister Alevi ister Sünni olsun her ne olursa olsun. Yeter ki bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden, birliğinden, devleti ve bayrağının tekliğinden yana olsun herkesin başımızın üstünde yeri var. Çözüm süreci bunları bize sağlamaya başladı. İş dünyası bugün bölgeye yatırım çağrısı ve elçiliği yapmaya geldi.


Bankaların bölge yatırımcısından istediği yüksek teminatlar

, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in konuşmasında söz ettiği bankaların bölgede yatırım yapmak isteyen girişimciden diğer bölgelere oranla 3 kat fazla teminat istemesine ilişkin eleştirisine, "Dile getirilen konuda yüzde 100 haklısınız" dedi.


Böyle bir teşvik sistemi hayata geçirildiğinde bir senkrizasyon olması gerektiğine dikkati çeken Bakan Çağlayan, şirketlerin yatırım için bol ve ucuz yatırım sermayesi desteğine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Bakan , bunun için faizlerin düşmesinin son derece önemli olduğuna değinerek şunları kaydetti:

"Bankaların bilhassa yatırımcılara ve KOBİ'lere 6. bölgede pozitif ayrımcılık yaparak destek vermesi memleket meselesidir. Bu anlamda bankacıları akla, izana ve edebe davet ediyorum. Her birimiz, 'önce ülkemiz' demek durumundayız. Tabii ki para kazanacaksınız gözümüz yok ama siz kalkıp Muş, Diyarbakır, Hakkari ve Batman'da kredi verirken bu bölgenin topraklarını ipotek kabul etmezseniz bundan daha hadsizlik olur mu? Ülkenin bir çakıl taşı bile Hakkari ve Şırnak'ta ne ise Edirne'de de odur arkadaşlar. Bu kapsamda bankaların bu bölgenin arazilerini ipotek kabul etmemesi gibi bir tavrı mutlak surette terketmesi gerekiyor. Bankaların Doğu ve Güneydoğu'ya kredi verirken karşılığında yüksek teminatlar almasını doğru bulmuyorum. Banka elbette risk görüyorsa o şirkete ya kredi vermeyecek ya da teminatı daha fazla isteyecektir. Ben de banka olsam aynı şeyi yapardım ama bunun yanı sıra bankalarımızın hiç olmazsa eşit durumda olanlara ve bu bölgelere karşı bir vatandaşlık sorumluluğu içinde olup, teşvik ve yatırımların patlaması ve parlaması için destek vermesi gerekir".

Bakan Çağlayan, Türkiye'nin tasarruf açısından son derece fakir bir ülke olduğunu ifade ederek, Türkiye'de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi girişim sermayesi çok ucuz maliyetli uzun vadeli kredilerin olmadığını belirtti.

- 5084 sayılı Teşvik Sistemi

Bakan , 5084 sayılı Teşvik Sistemini hatırlatarak, "Bu teşviğin süresi birkaç kez uzatıldığı için artık suyu çıkmıştı" diye konuştu.

Bakanlar Kurulu kararı ile yayınlanacak ve mevcut işletmeler için verilecek destek mekanizmasının uygulanmasına 1 Ocak 2013'ten itibaren başlanacağını aktaran , böylece aradan geçen sürenin kapatılmasının sözkonusu olacağını vurguladı.

Bunda bölgeler arası farklılık getirileceğine dikkati çeken Çağlayan, "6. bölgede 6 yıl, 5. bölgede 5 yıl, 4. bölgede 4 yıl süreyle SSK işveren payından çıkan yasaya göre 6 puanlık bir indirim öngörülüyor. 5 puan da önceden vardı. Yüzde 20 olan SSK işveren payının 11 puanı devlet tarafından karşılanmış oldu. Böylelikle arada bir denge kurulmaya çalışıldı" dedi.

OSB'lere bakış yeniden gözden geçirilmelidir

Bakan , Diyarbakır'da kurulan Tarım ve Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi'nin temelini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker ile attıklarını hatırlatarak, Diyarbakır'ın bu manada pilot bir il olduğunu, iyi yaparsa da kötü yaparsa da diğer illere örnek olacağını belirtti.

Bu Tarım ve Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi'nin gelişiminin diğer bölgelerin ve sektörün gelişimi açısından önemli görülmesi gerektiğini dile getiren Bakan , "Bu manada Organize Sanayi Bölgeleri'ne (OSB) bakış yeniden gözden geçirilmelidir" ifadesini kullandı.

 

 

 

   

Kaynak: AA, gazeteler

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....