Ocak'ta 685 Milyon dolar uluslararası doğrudan net yatırım girişi sağlandı  
 

 Ocak'ta 685 Milyon dolar uluslararası doğrudan net yatırım girişi sağlandı

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN

Ankara ve Konya ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>

Tel : 0332 251 8585

 

Uluslararası doğrudan net yatırım girişi 2013 yılı Ocak ayında 685 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. 520 milyon dolarlık uluslararası doğrudan sermaye girişinin yaşandığı Ocak ayında net sermaye girişi 440 milyon dolar, uluslararası sermayeli firmaların yabancı ortaklarından aldıkları kredilerden oluşan diğer sermaye 80 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.


Ekonomi Bakanlığı 2013 yılı Ocak ayı Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi verilerini açıkladı. Buna göre, uluslararası yatırımcıların Türkiye’deki yeni veya mevcut şirketleri ile iştirak ettikleri yerli sermayeli şirketlerdeki ortaklık paylarına ilişkin transferleri içeren sermaye girişi 2013 Ocak ayında 528 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Sermaye girişinin; 204 milyon doları elektrik, gaz ve su sektöründen geldi. 528 milyon dolar olan nakit sermaye girişinin 360 milyon dolarlık bölümü ise Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden kaynaklandı.

Uluslararası doğrudan net yatırım girişinin 685 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiği Ocak ayında, 520 milyon dolarlık uluslararası doğrudan sermaye girişi yaşanırken, Ocak’ta net sermaye girişi 440 milyon dolar, uluslararası sermayeli firmaların yabancı ortaklarından aldıkları kredilerden oluşan diğer sermaye ise 80 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

 

-OCAK’TA 207 ADET ULUSLARARASI SERMAYELİ ŞİRKET KURULDU-

 

Ocak ayında 207 adet uluslararası sermayeli şirket kurulurken, bunların 197’si yeni şirketlerden 10’u ise şubelerden oluştu. Ocak’ta kurulan uluslararası sermayeli şirket sayısı geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 50.7 oranında azaldı. 2012 Ocak ayında 420 adet uluslararası sermayeli şirket kurulmuştu.

2013 yılı Ocak ayında; 207 adet uluslararası sermayeli şirketin, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Ocak’ta kurulan 207 adet uluslararası sermayeli şirketin, 94 adedi AB ülkeleri, 66 adedi Yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 15 adedi ise diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketler olarak kuruldu.

Ocak’ta kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 11 adet uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu gerçekleşti. Bu şirketler toptan ve perakende ticaret sektöründe ve oteller ve lokantalar sektöründe faaliyette bulunuyor.

 

-TÜRKİYE’DE TOPLAM 33 BİN 283 ADET ULUSLARARASI ŞİRKET FAALİYETTE BULUNUYOR-

 Ocak ayı sonu itibariyle 27 bin 773 adet uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruluşu gerçekleşirken, 5 bin 515 adet yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Türkiye’de toplamda 33 bin 283 adet uluslararası sermayeli şirket faaliyette bulunuyor.

33 bin 283 adet uluslararası sermayeli şirketin, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü. İmalat sanayiinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken, bunu gıda ürünleri, içecek ve tütün imalatı ve tekstil ürünleri imalatı izledi.

Türkiye’de faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerin ülke gruplarına göre dağılımına bakıldığında ise AB ülkeleri ortaklı girişim sayısının 16 bin 703 adet ile birinci sırada yer aldığı görüldü. AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde Almanya 5 bin 258 adet şirket ile birinci sırayı alırken, onu 2 bin 477 adet ile İngiltere ve 2 bin 132 adet ile Hollanda izledi.

32 bin 288 adet uluslararası sermayeli şirketin illere göre dağılımına bakıldığında; İstanbul’un 19 bin 572 adet ile birinci sırada yer aldığı görüldü. İstanbul’u 3 bin 735 ile Antalya, 2 bin 121 ile Ankara ve bin 810 adet şirket ile İzmir takip etti.

İstanbul’da faaliyette bulunan 19 bin 572 adet uluslararası sermayeli şirketin başta toptan ve perakende ticaret) olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

 

-OCAK’TA 30 ADET TEŞVİK BELGESİ DÜZENLENDİ-

 

2013 Ocak ayında yatırım teşvik belgesi düzenlenen 30 adet proje kapsamında yaklaşık 951.2 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü. 30 adet Yatırım Teşvik Belgesinin 23 adedi imalat, 4 adedi hizmetler, 2 adedi madencilik ve 1 adedi enerji sektörlerinde düzenlendi.

 

 

Kaynak : Vatan , ANKA

 
KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....