Yatırımlarda Hızlandırılmış Süreç Geliyor  
 

 Yatırımlarda Hızlandırılmış Süreç Geliyor

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN

Ankara ve Konya ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

 

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…  

 

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>    

 

Tel : 0332 251 8585  

 

Stratejik yatırımlar hızlanacak

 Stratejik Yatırım kapsamına giren Girdi Tedarik Stratejisi (GİTES) yatırımlarında "fast track" yani "hızlandırılmış süreç" devreye girecek.

 

Girdi Tedarik Stratejisi, kısa adı GİTES... Tüm tedarik zincirinde daha fazla katma değerin Türkiye’de kalması hedefiyle hazırlanan GİTES’te, yasal  düzenlemelerin ardından yatırım başlayacak. GİTES sektörel eylem planlarında yer alan ara mallarına dönük yatırımlar, teşvik sistemindeki “Stratejik Yatırım” kriterlerini taşıması halinde kurulması öngörülen fast track yani “hızlandırılmış süreç”ten yararlanacak. GİTES’te iki unsur dikkat çekiyor.

İlki bağımlı olunan sektörlerde yabancıların yatırım yapmasının teşviki, ikincisi Türk şirketlerinin birlikte yurtdışında hammadde üretim tesisi kurması. GİTES kapsamında 50 milyon dolarlık ithalatı olan, yurtiçi üretim kapasitesi ithalat miktarından az olan ve 50 milyon liranın üzerindeki yatırımlar da yer alacak. Ankara Haber Müdürümüz Hüseyin GÖKÇE, 6 soruda GİTES'i değerlendirdi: Hangi sektörler teşvik edilecek?

 

GİTES stratejisi kapsamında; demir-çelik ve demir dışı metaller, otomotiv, makine, kimya, tekstil, deri ve tarım için teşvik uygulanacak. 

 

Hangi özel teşvikler verilecek?

 

GİTES yatırımları, ilgili kriterleri taşıması şartıyla genel teşvik mevzuatındaki teşviklerden yararlanacak. Ara mala dönük yatırımlar, teşvik sistemindeki “Stratejik Yatırım” kriterlerini taşıması halinde kurulması öngörülen fast track mekanizmasından yararlanacak. 2013 ve 2014’te hukuksal altyapı oluşturulacak.

 

Teşvikteki hangi unsurlar uygulanacak?

 

Stratejik yatırım kapsamındaki GİTES yatırımları, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği ve KDV iadesinden yararlanacak. Altıncı bölgedeki yatırımlarda gelir vergisi stopajı desteği ile sigorta primi desteğinden yararlanılacak.

 

GİTES’ten yararlanma kriterleri ne olacak?

 

Üretilecek ürünle ilgili yurtiçi toplam üretim kapasitesinin, aynı ürünün ithalatından az olması şartı aranacak. Yatırımla asgari yüzde 40 katma değer sağlanması gerekecek. Yatırım konusu tesiste üretilecek ürünle ilgili son bir yıldaki toplam ithalat tutarı 50 milyon doların üzerinde olması gerekecek.

 

GİTES yatırımı hangi aşamalardan geçecek?

 

Stratejik yatırım için öncelikle; yatırıma konu ürünle ilgili yurtiçi üretim kapasitesi, ithalat miktarı ve yatırımla oluşturulacak katma değere ilişkin detaylı bilgi ve analizlerin bulunacağı bir rapor hazırlanacak ve Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’ne sunulacak. Stratejik yatırımların teşviki kapsamında değerlendirilen yatırım projeleri ön inceleme raporu ile birlikte  Stratejik Yatırımları Değerlendirme Komisyonu’nun onayına sunulacak.

Nihai kararı komisyon verecek.

 

Ara malı nasıl özendirilecek?

GİTES kapsamında ön plana çıkan ara mallarının üretimine dönük ve/veya teknoloji transferi sağlayacak yabancı yatırımların Türkiye’ye çekilmesine ilişkin ürün bazlı özel projeler geliştirilecek.

 

a) Türkiye’de kıt, yahut hiç bulunmayan hammaddelerin tedarikine dönük yurtdışı yatırımları özendirecek mekanizmalar oluşturulacak.

 

b) Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamındaki yurtiçi tedarik ile ithalat yoluyla tedarik uygulamalarındaki yurtiçi tedarik aleyhine farkın ortadan kaldırılmasına dönük düzenlemeler hayata geçirilecek.

 

c) İthalat için mevcut olan “önceden ihracat” sistemi yurtiçi teminler için de getirilecek.

 

d) İhracatta tecil, terkin ve iade işlemlerinde uygulanan limitler yeniden belirlenecek. KDV iade süreci hızlandırılacak.

 

e) Kamu alımlarında yerli üretim tanımı kriterleri, yerli katma değeri gözetecek şekilde tanımlanacak.

 

f) Mevcut veri tabanı üzerinden eşik değer belirlenerek tespit edilecek ürünler ile münferit proje konusu ürün alımlarının yönetimi, yerli üretim ve teknoloji transferini sağlayacak şekilde gerçekleştirilecek.

 

g) Yatırımcı ve yüksek alım yapan bakanlık ve kuruluşlara “sanayinin geliştirilmesi” görevi de verilecek, bunu takip edecek birim/birimler oluşturmaları sağlanacak.

 

h) Belediyeler ve bunlara bağlı iktisadi işletmelerin alımlarında önceliğin yurtiçi üretime verilmesi ve uygulamanın denetimi konusunda mevzuat değişikliği yapılacak.

 

Dünya gazetesi

 

 
 

yatırımlarda hızlandırılmış süreç geliyor yatırım teşvik sistemi

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....