Diyarbakır, yeni teşvik yasası ile yatırım çekmeye devam ediyor.  
 

Diyarbakır, yeni teşvik yasası ile yatırım çekmeye devam ediyor.

 

DİYARBAKIR'DAN REFERANSLARIMIZ İÇİN BİZİ ARAYINIZ 

 

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN  

Ankara ve Konya ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

 

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…  

 

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>  

 

Tel : 0332 251 8585  

Yeni teşvik ile Diyarbakır'a 331 milyon TL yatırım geldi

 Diyarbakır, yeni teşvik kanunu sayesinde yılın ilk 11 ayında 2 bin 250 kişiye istihdam yaratacak 331 milyon TL'lik yeni yatırım çekti.

 

Yeni teşvik kanunu Diyarbakır'a yatırımcı ilgisini artırdı. Ocak Kasım 2012 döneminde alınan 58 teşvik belgesinin karşılığı olarak kentte 331 milyon TL'lik yatırım ile 2 bin 250 kişiye istihdam sağlanacak. Diyarbakır'da yatırım teşvik belgesi alan firmalar arasında Galatasaray eski bakanı merhum Özhan Canaydın'ın oğlu Murat Canaydın'ın İtalyanlarla ortak olduğu Biesseci Bursa Tekstil AŞ, Boydak Holding bünyesinde faaliyet gösteren İstikbal'in üreticisi Merkez Çelik AŞ ile Katar ve Suudi Arabistan sermayeli Memorial Sağlık Grubu da var.  Yüzde 85'lik doluluk oranına ulaşan Diyarbakır OSB'de halen 179 firma arsa tahsisi için sıra bekliyor. Artan yatırımcı talebi nedeniyle Diyarbakır OSB'ye 200 hektarlık ek bir alan daha tahsis edilmesi için çalışma yürütülüyor. 


Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, uzun yıllar dışarıya sermaye göçü veren Diyarbakır'da son yıllarda sanayileşme çabalarında artış gözlemlediklerini belirterek, "Ticaret kültürünün hakim olduğu Diyarbakır, son yıllarda uygulanan teşvik politikaları ile sanayinin de yeşerdiği bir cazibe merkezi haline gelmeye başladı. Yeni teşvik düzenlemesi ile birlikte 6'ncı bölgede yer alan Diyarbakır'da 58 yatırım teşvik belgesi alındı. Bu kapsamda 2 bin 250 kişi istihdam edilecek ve  331 milyon TL'lik yatırım gerçekleşecek. Yatırım teşvik belgesi alan firmaların sektörel dağılımında ise imalat sektörü ön plana çıkıyor. İkinci sırayı hizmet sektörü alırken, madencilik ve tarım - hayvancılık için de yatırım teşvik belgeleri alındı" açıklamasını yaptı.

 

Canaydın ve Boydak da yatırım için kentte

 

Galatasaray eski Başkanı Özhan Canaydın'ın oğlu Murat Canaydın'ın da yatırım için Diyarbakır'a gelerek incelemelerde bulunduğunu aktaran Dr. Karakoyun "Bu incelemeler neticesinde Diyarbakır'a yatırım yapma kararı aldılar. Yeni teşvik uygulaması kapsamında ise ilk etapta 1,5 milyon TL'lik yatırım yaparak 110 kişiye istihdam sağlayacaklarını söylediler. GAP, Quiksilver, Roxy, H&M, Zara, Esprit (EDC, MCA, Sports, WCO, WCA, Trend, Decorp), Helly Hansen, Mexx, Top Shop, Dorothy Perkins, Decathlon, Calvin Klein, Timberland, Dolce&Gabbana  gibi dünya markalarına üretim yapan bir firmanın Diyarbakır'a yatırım yapma kararı alması bizim için önemli.  Bunun yanı sıra Boydak Bünyesinde faaliyet gösteren Merkez Çelik Sanayi ve Ticaret AŞ ise 500 kişiye iş olanağı sağlayacak yatak fabrikası yatırımına start verdi. 2013 yılında Diyarbakır'ın 2012 yılına göre yatırımlarda ülke genelinde aslan payını alacağına inanıyoruz. Ayrıca Diyarbakır'daki küçük işletmelerin ajansımız desteklerinden faydalanarak daha büyük işletmeler haline dönüşeceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

 

Küçük firmalar da kapasite artışına yöneldi

Diyarbakır'a yatırım kararı alan yabancı sermayeli firmalar da olmasını önemli bulduklarını vurgulayan Dr. Karakoyun, "Bu yatırımlar yeni yatırımları beraberinde getirecektir. Ayrıca şehir içinde küçük çaplı firmaların kapasitelerini artırmaya yönelik yeni yatırımları da bu teşvik dönemimde gündemlerine aldıklarını da gözlemliyoruz" dedi.

 

OSB'ye ek alan son aşamada

 

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, ajans olarak nisan ayından itibaren yatırımcılara sürekli olarak bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını belirterek, "Yaklaşık 260 kişiye yeni teşvik uygulamasının 6'ncı bölgeye sağladığı avantajlarla ilgili bilgiler aktardık. Her geçen gün bize başvuran yatırımcı sayısı artıyor. Şu anda Diyarbakır OSB yüzde 85 doluluk oranına ulaşıldı. Ayrıca 179 firma mevcut OSB'de arsa tahsisi için müracaatta bulundu. Artan talep karşısında valiliğimiz öncülüğünde 200 hektarlık ek bir alanın OSB'ye olarak tahsis edilmesi konusunda yürütülen çalışmalar son aşamaya geldi" diye konuştu. 

 

Sektörlere göre teşvik belgesi 

 

Hizmetler: 16

İmalat: 30

Madencilik: 9

Tarım ve Hayvancılık: 3

Toplam: 58

 

Mahir SOLMAZ / Dünya gazetesi


 

 

   

 

diyarbakır, yeni teşvik yasası ile yatırım çekmeye devam ediyor. diyarbakırda yatırım teşvikleri destek hibe danışmanlık diyarbakır için desteklenen yatırım teşvikleri, diyarbakır bölgesel desteklerden faydalanabilecek sektörler

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....