BÜYÜK FİRMALARIN 2013 YATIRIM PLANLARI Devlerin Yatırım Yarışı  
 

Büyük Firmaların 2013 Yatırım Planları Devlerin Yatırım Yarışı

 

Devlerin Yatırım Yarışı

 

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN  

Konya ve ANKARA ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

 

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…  

 

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>    

 

Tel : 0332 251 8585  

Bu yıl hem ülke ekonomisinin hem de şirket büyümelerinin hız kazanması beklenirken, Türkiye'nin önde gelen grupları, yatırımlarını artırıp büyümeyi planlıyor. 12 büyük holdingin yatırım tutarı 2013'de 11 milyar doları aşacak.

Yıldız TAŞDELEN ERLİ 

 

2013 yılı için çok yüksek büyüme öngörüleri yok. Bu yıl küresel ekonomi için zor geçecek gibi görünüyor. Türkiye ekonomisi için büyüme tahminleri yüzde 3-4'te yoğunlaşıyor. Daha çok iç talep kaynaklı bir büyüme beklentisi hakim. Yatırımların görece hız keseceği tahmin ediliyor. Merkez Bankası'nın dün gazetemizin manşetinde yayımlanan 'İktisadi Yönelim Anketi' de yatırım iştahı hakkında önemli ipuçları içeriyor. Sanayiciler, 2013 için çok iyimser görünmüyor. 4'te 3'ü yatırımları kısma eğiliminde. Ancak büyük holdingler tarafında durum biraz farklı seyrediyor. Büyük grupların, holdinglerin yatırım programlarında aksama, erteleme yok. 12 büyük holding 2013 yılında 11 milyar dolar yatırım yapacak. Bu yatırımın 3.7 milyar doları Koç'tan, 2 milyar doları Sabancı'dan gelecek.

 

Grupların devam eden ve başlayacak yatırımlarda öne çıkan sektörler enerji, gayrimenkul, otomotiv, çimento, turizm ve perakende dikkat çekiyor. Kimi grup yeni iş ve satın alma fırsatlarını kollarken kimi yurtdışında yatırım kimi de yeni ihracat pazarlarına açılmayı planlıyor. Türkiye'nin önde gelen gruplarının yatırım öncelikleri arasında son yılların gözde sektörü enerji ilk sırada geliyor. Enerji sektörünü gayrimenkul, otomotiv, çimento ve turizm takip ediyor. Grupların önceki yıllarda başlayıp devam eden ve 2013'de start alıp birkaç yıla yayılacak yatırımları bulunuyor. 

Bu yıl Koç Holding 3.7 milyar dolar seviyesinde, Sabancı Holding yaklaşık 2 milyar dolar, Anadolu Grubu yaklaşık 1 milyar dolar, Zorlu Holding 2012'deki 900 milyon dolar tutara benzer oranda, Akkök Grubu 552 milyon dolar, Eren Holding yaklaşık 500 milyon dolar, Borusan Holding 300 milyon doların üzerinde, Sanko Holding 300-350 milyon dolar aralığında ve Boyner Holding yaklaşık 100 milyon lira tutarında yatırım yapmayı planlıyor. Doğuş, Doğan ve Kibar Holding de eklendiğinde Türkiye'nin önde gelen 12 büyük grubunun 2013'de yapacağı yatırım tutarı yaklaşık 11 milyar doları aşacak.  

 

Koç Holding'den 3.7 milyar dolarlık yatırım  

 

Koç Holding CEO'su Turgay Durak, holding olarak bu yıl yatırımlara devam edeceklerini belirterek, "2012'de 3 milyar dolar civarında yatırım yaptık. Bu yıl toplam yatırım harcamamızın 3.7 milyar dolar seviyesinde olmasını planlıyoruz" dedi.  

 

Sabancı'da yatırımların  3'te 2'si enerjiye gidiyor 

 

Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, geçtiğimiz aylarda düzenlenen CEO Club toplantısında, çimento sektöründe yakın coğrafyalarda satın alma yaparak büyüme planladıklarını, önümüzdeki 3 yılda kapasitelerini 2 katına çıkaracaklarını belirtirken, perakendenin de büyümek istedikleri bir alan olduğunu açıklamıştı. Kurtul, "'Her yıl 2 milyar dolar yatırım yapıyoruz, bunun 3'te 2'si enerjiye gidiyor. 2013'de de bu rakama yakın bir yatırım yapılacak" şeklinde konuşmuştu.   

 

Doğuş Grubu, tarım ve gıdaya da yoğunlaşacak 

 

Doğuş Grubu, yeni yatırımlarında, genel ilke olarak ana faaliyet alanlarında güçlenmeyi, pazar payını artırmayı hedefliyor. Mevcut sektörlerdeki konumunu güçlendirirken yeni sektörler ile portföyü geliştirmek, grup açısından büyük önem arz ediyor. 

Doğuş Grubu CEO'su Hüsnü Akhan, "Grup olarak hayata geçirdiğimiz bütün yatırımlara, mevcut koşulların yanı sıra çeşitli piyasa ve sektör senaryolarının analizlerinin dikkatlice değerlendirilmesi sonucunda karar veriyoruz, yatırımlarımızı hedeflerimiz ve vizyonumuz doğrultusunda şekillendiriyoruz. Tüm yatırımlarımızı, kurumsal sorumluluk stratejimiz doğrultusunda ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği esas alarak planlıyoruz" dedi.

Grubun 2012 yılı yatırımlarının büyük çoğunluğunun turizm ve hizmetler (öncelikle marinalar ve oteller olmak üzere), medya, enerji ve yeme içme sektörlerinde olduğunu belirten Akhan, otomotiv ve IT sektörlerindeki yatırımlarının da bu dönemde artış gösterdiğini bildirdi.  

 

Doğuş'un 2013 büyüme beklentisi yüzde 10-15 

 

Geçen yıl ayrıca, spor ve eğlence sektörüne de giriş yaptıklarını hatırlatan Akhan, şunları kaydetti: "Uluslararası yatırımlarımıza baktığımız zaman çoğunluğunun, marinacılıkta büyüme ve genişleme hedefimiz doğrultusunda Yunanistan ve Hırvatistan'da yoğunlaştığını ifade edebiliriz. Doğuş Grubu olarak önümüzdeki dönemde de faaliyette bulunduğumuz sektörlerde dinamik, öncü, en ileri teknik bilgi ve teknolojiye ve en üst düzeyde insan kaynağına sahip bir profil yaratmaya devam edeceğiz. Bu süreçte aktif olarak ilgi gösterdiğimiz bütün sektörlerdeki büyümemizi sürdüreceğiz. 2013 yılında finans sektörünün sahip olduğu amiral gemisi rolünü muhafaza ederken, diğer sektörlerimizi geliştirerek yukarı taşımayı arzu ediyoruz. Bu kapsam içine; son dönemde yatırımlarımızın yoğunlaştığı turizm ve hizmetler, yeme içme, e- ticaret, enerji ve medya alanındaki yatırımlarımız da giriyor. Bu sektörler dışında, hem dünyanın hem de ülkemizin ekonomik, sosyal ve politik geleceğinin şekillenmesinde tarım ve gıda sektörünün belirleyici rol oynayacağını düşünüyoruz. Bu konu önümüzdeki dönemde yoğunlaşacağımız alanlar arasında geliyor. Doğuş Grubu olarak rekabetçi şirketler yaratmak, global ortaklıklarla faaliyet gösterdiğimiz bütün alanlarda lider grup olmak her zamanki hedefimiz. Grupça 2013 için büyüme beklentimiz yüzde 10-15 arasında olacak."

2012'de Türkiye ekonomisinin çizdiği istikrarlı tablonun, Doğuş olarak planlarının tam zamanında hayata geçmesini mümkün kıldığını, hatta pek çok yeni fırsatı değerlendirerek yeni sektörlere giriş yapmalarını, mevcut sektörlerde daha da derinleşmelerini sağladığını ifade eden Akhan, beklenen 2012 sonu konsolide cirolarının 10.9 milyar TL olduğunu, bu tutarın yüzde 14'lük artışla bu yılın sonunda 12.4 milyar TL olarak gerçekleşmesini öngördüklerini kaydetti. Net dönem karının 2012 sonunda 723 milyon TL'den, yüzde 10 artışla 2013'te 794 milyon TL'ye çıkacağını tahmin ettiklerini bildiren Akhan, 2012 sonu beklenen konsolide aktif toplamının 57 milyar lira olduğunu, bu yılın sonunda da yeni yatırımlar ile 63 milyar TL civarında olmasını beklediklerini söyledi.  

 

Akkök, Dow ile fırsatlara bakıyor 

 

Akkök Grubu, geçen yıl 519 milyon dolarlık yatırıma imza attı. 2013'de ise çoğu Akenerji'de, daha sonra Aksa'da olmak üzere 552 milyon dolar yatırım planlanıyor. Grup, Dow ile Amerika, Avrupa ve civar ülkelerde birlikte yatırım yapmak için fırsatlara bakıyor. 

 

Anadolu Grubu, bira ve meşrubata yatırım yapacak

 

Anadolu Grubu'nun 2012 yılındaki yatırım miktarı,  mart ayı içerisinde 2 milyar dolar tutarında yatırım ile gerçekleşen Anadolu Efes ve SABMiller birleşmesinin de etkisiyle yaklaşık 3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 

Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, şu anda öngörülmeyen şirket birleşmesi, satın alımı, yeni bir pazara girilmesi ve benzeri büyük çaplı bir yatırım gerçekleşmediği takdirde bu yıl yaklaşık 1 milyar dolar tutarında yatırım yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Özilhan, "2013'de de fırsat görülen ülkelerde ve ağırlıklı bira ile meşrubat sektörlerine olmak üzere yatırım yapılması planlanmakta olup, enerji ve otomotiv sektörlerine yapılan yatırımların da sürdürülmesi hedeflenmektedir" dedi. 

Grubun yurtiçi ve dışında başta bira ve meşrubat olmak üzere otomotiv, enerji, perakende ve finans sektörlerinde yatırımları bulunduğunu anımsatan Özilhan, fırsat olduğunu düşündükleri ülkeler ve yatırım imkanlarının devamlı araştırıldığını kaydetti. Özilhan, pazar ve ülke koşullarının da uygun olması durumunda gruba değer katacağını düşündükleri yatırım imkanlarının değerlendirildiğini ifade ederek, 2013'de bir şirket satın alınması veya yeni bir sektör / ülkeye yatırım öngörülmemekle birlikte, ortaya çıkabilecek yeni fırsatlarların değerlendirilmeye devam edileceğini bildirdi. 

Doğan Holding'de yurtdışına  yatırımlar olabilir

Doğan Holding'in inorganik büyüme hedefi de bulunuyor. Holding, enerji, dijital medya ve perakende sektörlerini önemli bulurken, yatırım planları içerisine yurtdışını da aldı. 2013 ile birlikte yurtdışına yatırımlar olabilir.  

Borusan, satın alma fırsatlarını  yakından takip ediyor

Borusan Grubu, 2012 sonuna kadar yaklaşık 275 milyon dolar organik büyüme yatırımı gerçekleştirdi. Bu yatırımın büyük kısmı enerji sektöründe lisans alımları ve 

Yedigöl-Aksu hidro elektrik santralinin devreye alınması için kullanan holding, 50 megavat toplam kurulu güce sahip Tekirdağ Balabanlı rüzgar elektrik santralinin yatırım kararını verdi. Holding, lojistik işinde limanda konteyner kapasitesini, üçüncü parti lojistiği işinde ise Türkiye ve uluslararası alanda iş hacmini artırmak için sırasıyla Gemlik limanını büyüttü ve yeni filo yatırımları yaptı. Borusan Lojistik Gemlik Limanı, bu yatırımla müşterilerine 400.000 TEU kapasite ile hizmet verebilecek büyüklüğe ulaştı. Çelik boru işinde ise katma değerli ürünlerin toplam ürün portföyü içindeki payını artırmak üzere bir yatırıma başlanırken, aynı zamanda distribütörlük kiralama filolarını genişletmek için yatırımlara bu yıl da devam edildi. Söz konusu organik büyüme yatırımlarına ilave olarak holding, gündemindeki 7 satın almadan birini hayata geçirdi ve uluslararası kara nakliyede Türkiye'nin en güçlü firmalarından biri olan Balnak Lojistik'in hisselerinin tamamını satın alarak Türkiye lojistik sektörünün lideri oldu. 

Borusan Holding, bu yıl da yatırımlarına aynı süratle devam edecek. Öncelikli olarak enerji sektöründe mevcut 780 megavatlık lisans portföyünü geliştirmek için yatırımlarını sürdürecek, ayrıca, kapasitesini artırmak üzere yeni lisans alımları gerçekleştirecek. Lojistik araç filosunu ve distribütörlük işlerinde kiralama filolarını büyütmeyi sürdürecek olan holding, Balnak entegrasyonunu tamamlayacak. Geçen yıl başladığı çelik boru işindeki organik yatırımına da devam edecek. 


Türkiye ve dünyada satın alma fırsatlarını yakından takip eden Borusan, 2013'te gündemindeki satın almalar üzerinde çalışmalarına devam edecek. Bunlara ek olarak, faaliyet gösterilen pazarlarda yeni ürün ve hizmetler geliştirmek, yeni pazarlara açılmak, grubun en önemli gündem maddelerinden biri olacak. Faaliyet gösterilen alanlarda bulunan iş fırsatlarını değerlendirmeyi, buralarda yeni ürün /hizmet /iş modeli geliştirerek büyümeyi ve gerekirse mevcut iş kollarında yeni segmentler yaratarak sonrasında bunları ayrı bir birim olarak konumlandırmayı hedefleyen holding, bir taraftan yeni iş fırsatlarını takip ediyor. Holding, bu yıl 300 milyon doların üzerinde yatırım yapacak. Söz konusu tutarın bir bölümü, Borusan Mannesman'ın ABD'de yapacağı çelik boru üretecek fabrika ile ilgili olacak.  

Zorlu Center'da 9 bin 200 metrekarelik Beymen mağazası

Boyner Grubu, geçen yıl 240 milyon lira yatırım harcaması yaptı. Söz konusu tutarın içerisindeki en büyük yatırım Boyner Büyük Mağazacılık'ın, YKM'nin yüzde 63 hissesini satın alması oldu.  

Grup, bu yıl yaklaşık 100 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyor. Söz konusu rakam, mevcut şirketler için planlanan tutar olmakla birlikte, grubun karşısına kendisini heyecanlandıran bir proje çıkması halinde bu tutar artabilecek. Grubun ana gemisini perakende oluşturuyor. Bu nedenle yatırımlar da ağırlıklı olarak perakende alanında olacak. Zorlu Alışveriş Merkezi içinde 9 bin 200 metrekare "çok özel" bir Beymen mağazası açılması planlanıyor. Bu mağaza, en önemli yatırımlardan biri olacak. 

İnternet yatırımları da olacak

İnternet de perakendenin ayrılmaz bir parçası olduğunu kanıtlamış durumda. Hem grubun e-ticaret şirketi Morhipo hem de Boyner, Beymen gibi ağırlıklı olarak geleneksel perakendede faaliyet gösteren markaların da internet yatırımları olacak.  

Boyner Grubu, perakende dışında inşaat ve servis sektörlerinde de yeni yatırımlar düşünebileceğini açıkladı. Fer Yapı ortaklığında geliştirilen İstwest konut projesindeki başarı, yeni inşaat projeleri için gruba hem cesaret hem heyecan veriyor. Boyner Holding yöneticileri, "Aklımızdan, kalbimizden yeni projeler hiç eksik olmuyor" diyor.  

Sanko'dan enerji tekstil ve tarım 

makinelerine yatırım Sanko Holding, enerji, inşaat, tekstil ve tarım makinaları (traktör) sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlerde yeni yatırım, yenileme, tevsii ve modernizasyon kapsamında yatırımlarını kesintisiz sürdürüyor. Grup, bu yıl 300-350 milyon dolar aralığında yatırım yapacak ve 250 - 300 kişiye istihdam sağlayacak. Yatırımlarının tamamını yurtiçinde gerçekleştirecek olan holding,  ağırlıklı olarak enerji, tekstil ve tarım makinaları (traktör) sektörlerine yatırım yapacak. 

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Abdulkadir Konukoğlu, yatırım miktarının büyüklüğü ile istihdam edilecek kişi sayısının paralellik göstermemesinin, yatırımlarda teknoloji kullanımının yüksek olmasından kaynaklandığını ifade etti.  

Uçak koltuğu üretiminde Ar-Ge yatırımı devam ediyor, son aşamaya gelindi

Kibar Holding'in öncü şirketi Assan Aluminyum tesislerinde başlayan 40 milyon dolarlık yeni boyahane yatırımı geçen yıl devam etti. Posco-Assan paslanmaz tesis yatırımı devam ederken, ilk faz olarak bu yıl 200 bin ton kapasiteli 350 milyon dolarlık yatırımın tamamlanması planlanıyor. Sektörde lider firma olan Assan Panel'in Ortadoğu pazarını hedefleyen Ürdün yatırımı Aralık 2012 itibariyle faaliyete geçti.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, CEO'su Ali Kibar, THY ile ortak olarak devam ettirdikleri uçak koltuğu üretimi konusunda Ar-Ge yatırımlarının sürdüğünü, bu konuda son aşamalara geldiklerini bildirdi.  

Kibar Holding'den 380 milyon dolarlık  kapasite artışı yatırımı 

Kibar, bu yıl alüminyum ve paslanmaz çelik yatırımlarının planlandığı gibi devam edeceğini, bunun dışında özellikle madencilik konusunda yurtiçi ve dışında ilgilendikleri projeler bulunduğunu ifade ederek, "Otomotiv sektöründe Hyundai-Assan tesisimizin kapasitesini iki katına çıkartacak yeni yatırımımızı onayladık. Toplam 380 milyon dolarlık bu yatırım ile Hyundai-Assan Türkiye ve Avrupa'nın en önemli üretim üslerinden birisi olacak" diye konuştu. Yatırımlarının bu yıl stratejik öncelikleri doğrultusunda otomotiv, metal sektörü, enerji ve madencilik alanlarına odaklanacağını belirten Kibar, şunları kaydetti: 

"Grubumuz, mevcut devam eden yatırımların yanısıra satınalma fırsatları ve ortaklıklarla büyümeyi hedeflemektedir. 2013 yılında özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetler'de olgunlaşmaya başlamış fırsatlar olduğunu görüyoruz. Grubumuz doğalgaz ithalat faaliyetlerine geçen yıl başladı, 2013'de de enerji sektörüne yatırımlarımız devam edecek. Kısa-orta vadede mevcut sektörlerimize ek olarak öncelikle enerji sektörünün ve madencilik konularına yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarla yoğunlaşacağız." 

Zorlu, 2013'de nikel madeninde üretime geçmeyi planlıyor

 Zorlu Holding, 2012'de varolan büyük çaplı yatırımlarına devam etti. Mevcut faaliyet gösterdiği alanlarda yaklaşık 900 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren holding, bu yıl da 2012 tutarına benzer oranda yatırım yapmayı planlıyor. Söz konusu yatırım ağırlığı, geçen yıllarda olduğu gibi Türkiye'ye olacak. 

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "2013 yılında, bizim için daha taze olan ve büyük hedeflerimizin bulunduğu alanlar yatırımlarımızda başı çekecek. Dolayısıyla ağırlıkla enerji, madencilik ve gayrimenkul alanlarına yatırım yapacağımızı söyleyebilirim. Ancak elbette, lider olduğumuz alanlarda da teknolojik gücümüzü daha da artırmak için gereken tüm yatırımları sürdüreceğiz" dedi. Her dönem yatırım fırsatlarını dikkatle takip ettiklerini, ancak önümüzdeki yıl yeni bir sektöre girmenin planları arasında yer almadığını bildiren Zorlu, geçmiş yıllarda başladıkları yatırımların devam edeceğini söyledi. Zorlu, "Zorlu Center ve Zorlu Levent projeleri gayrimenkulde, Denizli-Sarayköy jeotermal, Pakistan rüzgar, Rusya doğalgaz çevrim yatırımları enerjide 2013'de devam edecek yatırımlarımız. Manisa Gördes'te nikel madeni yatırımımız hızla devam ediyor. Bu yılın ilk yarısında bu alanda üretime geçmeyi öngörüyoruz. 2016 yılına kadar 10 bin ton, sonrasında ise 20 bin ton nikel işleme kapasitesine sahip olmayı planlıyoruz" diye konuştu.  

Eren Holding, perakendede yeni bir marka getirmeyi planlıyor

 Geçen yıl 150 milyon dolar yatırım yapan Eren Holding, 2013-2015'i kapsayan dönemde 2.1 milyar dolar yatırım gerçekleştirecek. Söz konusu yatırımlar, enerji, çimento ve kağıt gibi ağır sanayi yatırımlarından oluşuyor. 

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, sadece 2013'de yaklaşık 500 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirterek, Amerikan spor giyim markası GANT'ın ardından bir başka yabancı markanın daha gruba katılma ihtimali bulunduğunu, bununla ilgili görüşmelerinin sürdüğünü bildirdi. 

 


Kaynak : Dünya gazetesi

 

 

 

 

BÜYÜK FİRMALARIN 2013 YATIRIM PLANLARI büyük firmaların yatırım planları 2013 yatırımları yatirim fikirleri yeni yatırımlar

 

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....