Şanlıurfa'da 6. Bölge teşvik uygulamaları, şanlıurfa yatırım alanları ve imkanları  
 

 

Şanlıurfa'da 6. Bölge teşvik uygulamaları, şanlıurfa yatırım alanları ve imkanları

 şanlıurfa'da 6. Bölge teşvik uygulamaları, şanlıurfa yatırım alanları ve imkanları  yatırım teşvik danışmanlığı yatırım teşvik belgesi destek

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN  

Konya ve Ankara ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…

 

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>    

 

Tel : 0332 251 8585  

 

Bursa ve Şanlıurfa TSO'ların yöneticileri, Şanlıurfa'da Güneydoğu vilayetlerinde uygulanan 6. derece teşvik uygulamalarının avantajlarını ve yatırım imkanlarını görüştü.


Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ŞUTSO) ziyaret eden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) meclis üyeleri, bölgede Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile meydana gelen fırsatları birlikte değerlendirdiler.

ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, Ortadoğu pazarına açılmak isteyen Bursalı müteşebbisleri Şanlıurfa'ya davet ederek, "Urfa'nın Ankara'ya uzaklığı ile Bağdat'a olan uzaklığı aynıdır. İstanbul'a olan uzaklık ile Tahran'a olan uzaklık da aynıdır. Türkiye'deki sulanabilir tarım arazilerinin yüzde 20'si Şanlıurfa'nın ovalarında bulunmaktadır. Yeni teşvik uygulamasında Güneydoğu vilayetlerinin 6. derecede yer alması ile birlikte, yapılan yatırımlar 2 yıl içerisinde fazlası ile geri dönmektedir. Başka sigorta, KDV ve gümrük vergisi avantajları ile üretimde çok avantajlı hale geliyorsunuz. Bugün Şanlıurfa'da organize sanayi bölgesindeki arsa fiyatları çok ucuzdur. Dekarı 16 bin liradan verilen sanayi arsasının yüzde 20'sini peşin, kalanı da ilk 6 ay ödemesiz olmak üzere üçer aylık taksitlerle geri ödüyorsunuz. İnanın bu OSB'deki arsa fiyatını, sırf yatırımcılara cazip gelsin diye maliyetin altında tutuyoruz. Urfa'nın yüzde 70 nüfusu 19 yaşın altındadır. Türkiye'de yılda yüzde 20 büyüyen başka bir şehir yoktur. Şanlıurfa 2. OSB'de yer tahsisi kesinleşen firmaların yapmaya başladıkları yatırım tutarı 526 milyon liradır. Yeni teşvik mevzuatının hazırlanmasından bizim tavsiyelerimizin yüzde 75'ini dinleyen hükümet, yaptığı düzenlemelerle Şanlıurfa'yı yatırımcılar için cazip hale getirdi. Özellikle tarımda yetiştirdiğimiz ürünleri işleyerek satmak istiyoruz. İşlenmiş tarım ürünleri satmak için, Bursa sanayicinin tecrübesine ve yatırımına ihtiyacımız vardır. Bölge havaalanı, otobanları, demiryolları ve limana yakınlığı ile lojistik bakımdan da iyidir. Şanlıurfa bir huzur şehridir. Suriye'deki hareketliliğin de bitmesi ile bu bölge Ortadoğu pazarı için Türk müteşebbislerinin göz bebeği olacaktır. İnsanlık tarihinin günümüzde bilinen 11 bin yıllık kalıntıları Göbeklitepe'de bulunuyor. Balıklıgölü ile Peygamberler şehri Urfa, Hazreti Adem ile Havva'nın da şehri olduğu için bütün insanların şehri olarak Bursalı yatırımcıları bekliyor" dedi.


Şanlıurfa Borsa Başkanı Mehmet Kaya'da bölgedeki ovaların verimliliğinin artık Türkiye ortalamasının iki katına yükselmeye başladığına dikkat çekerek, "Suruç, Viranşehir, Hilvan, Siverek ovaları sulama projeleri ile verimli hale geliyorlar. Türkiye'de dekar başına ortalama buğdayda 250-300 kilo verim alınırken bölgemizde 600-700 kilo verim alınmaya başlandı. Pamuk'ta da dekarda 500 kiloya ulaşıldı. Terör ve güvenlik konusunda da dışarıdan konuşulduğu gibi değildir. Yaşadığınız zaman bunu fark edeceksiniz. Teşviklerde 6. bölgede olan Şanlıurfa'da Suriye gerginliğinden sonra yatırım için en ufak bir endişe kalmayacaktır" diye konuştu.


BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker de 300 günü güneşli olan Şanlıurfa'da yenilenebilir enerji için güneş enerjisi vadileri kurulabileceğini düşündüklerini belirterek, "Türkiye'nin enerjisinin yüzde 10'unun yenilenebilir enerji olan rüzgar ve güneşten karşılama hedefi vardır. Burada güneş ışığından elektrik üretmek için yatırım yapılabilir. Suriye gerginliğinden önce Arap dünyasının ve batıdan gelen iç turistlerin etkisi şehirde yeni otellerin devreye alınmasını sağladı. Böyle bir kültürel birikime sahip Şanlıurfa'da turizm yatırımları için de caziptir. Ayrıca tarıma dayalı soğuk hava ve sebze paketleme ile alakalı yatırımlarda bölge için çok uygun şartlara sahiptir. Ama Şanlıurfalı müteşebbislerimiz de Osmanlı şehri Bursa'yı tecrübe sahibi olmak, girişimci ruhlarını güçlendirmek için ziyaret etmelidirler. Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10'uncu büyük ekonomisi olma hedefi vardır. Bu hedefe ulaşmak için Şanlıurfa gibi şehirleri büyütmemiz gerekiyor. Biz kardeş odalar olarak, Bursa olarak tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız" şeklinde konuştu.

 

Kaynak : medya73 


ŞANLIURFA'DA YATIRIM ALANLARI, ŞANLIURFA'DA YATIRIM FİZİBİLİTELERİ

Detaylar için linklere tıklayınız => 

 

 

 

 

 

 

sanliurfa'da 6. Bolge tesvik uygulamalari, sanliurfa yatirim alanlari ve imkanlari  yatirim tesvik danismanligi yatirim tesvik belgesi destek

     

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....