Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi  
 

Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK
YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN  

Konya ve Ankara ofisleri ile

HİZMETİNİZDE..

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>

Tel : 0332 251 8585  

Ekonomi Bakanı, yılın ilk 6 ayında Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırım girişinin yüzde 21 arttığını ve 8,2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

 Bakan Bakan, 2012 yılının ilk 6 ayında Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırım rakamlarını değerlendirdi.

 Bu rakamlarla, Türkiye'nin, doğrudan yatırım için ne kadar güvenli ve önemli bir liman olduğunun bir kez daha test edilip onaylandığını vurgulayan Bakan, dünyada ekonomik belirsizlikler devam ederken Türkiye'nin, uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olmaya devam ettiğini ifade etti.

 Haziran ayında uluslararası doğrudan yatırım girişinin 1 milyar 776 milyon dolar olarak gerçekleştiğini aktaran Bakan, Haziran ayı girişleriyle birlikte, Ocak-Haziran döneminde uluslararası doğrudan yatırım girişinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında arttığını ve 6,8 milyar dolardan 8,2 milyar dolara ulaştığını kaydetti. 

-''Yatırımların yüzde 77,8'i AB ülkeleri kaynaklı''-

 

 AB ülkelerinden sermaye girişlerinin devam ettiğini belirten Bakan, söz konusu dönemdeki uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin yüzde 77,8'inin bu ülkelerden kaynaklandığını bildirdi.
 

Bakan Bakan, Ocak-Haziran döneminde İngiltere'nin 2 milyar dolar, Avusturya'nın 1,4 milyar dolar ve Lüksemburg'un 676 milyon dolarla önde gelen yatırımcı ülkeler olduğunu ifade etti.

 

-''3,1 milyar dolarlık yatırım imalat sanayinde''-

 Sektörel bazda imalat sanayinin, yatırımcıların en çok tercih ettiği sektör olduğunu vurgulayan Bakan, şunları kaydetti:

 ''Uluslararası doğrudan yatırım girişlerinde imalat sanayi yatırımcıların en çok yatırım yaptıkları sektör olarak öne çıkmaktadır. Ocak-Haziran döneminde 3,1 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım girişi imalat sanayine gerçekleşmiş olup, gıda ve içecek imalatı ilk sırada yer almıştır. 410 milyon dolar ile kauçuk ve plastik ürünler imalatı ikinci sırada yatırımcıların tercih ettiği imalat sanayi sektörleridir. Bu dönemde hizmetler sektörünün en önemli kalemlerinden olan inşaat sektörüne 1,3 milyar dolar, bankacılık-finans sektörüne 715 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşmiştir.'' 

-''Çiçek bahçesi''- 

Ekonomi Bakanı, aynı dönemde 620 uluslararası sermayeli şirketin kuruluşunun gerçekleştiğini ve 79 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye ile iştirak edildiğini bildirdi.
 

Türkiye'nin, uluslararası doğrudan yatırım çekmede adeta bir ''çiçek bahçesi'' gibi olduğunu vurgulayan Bakan, açıklamasını şöyle tamamladı:

 ''2012 Ocak-Haziran döneminde 620 adet uluslararası sermayeli şirket kuruluşu gerçekleşti. 79 yerli sermayeli şirkete uluslararası sermayeli şirket iştirak etti ve toplam 699 şirket faaliyete geçti. Faaliyete geçen bu şirketlerle birlikte 2012 yılı Haziran sonu itibarıyla Türkiye'de toplam 30 bin 333 adet uluslararası sermayeli şirket faaliyet göstermektedir. Söz konusu şirketlerin yüzde 52'si AB ülkeleri ortaklıdır. AB ülkeleri içerisinde Almanya 4 bin 918 şirket ile ilk sırada yer almaktadır. İngiltere 2 bin 369 şirket ile ikinci, Hollanda ise 2 bin 14 şirket ile üçüncü sırada yer almaktadır. AB'den sonra en fazla şirkete sahip ikinci ülke grubu ise yakın ve Orta Doğu ülkeleridir. Türkiye'de faaliyet gösteren 30 bin 333 adet uluslararası sermayeli şirketin 6 bin 546 adedi yakın ve Orta Doğu ülkeleri kaynaklıdır.

 Yatırımcılar için güvenli bir liman olan Türkiye, önümüzdeki dönemde bu özelliğini daha güçlendirerek, uluslararası doğrudan yatırımcıların gözde yatırım merkezi olmaya devam edecektir. Yeni Teşvik Sistemimiz de Türkiye'ye uluslararası doğrudan yatırım girişlerinin artmasında en etkili araç olacaktır.''

 

http://www.ekonomi.gov.tr/index.cfm?sayfa=bakanlikofisi#2035  

 

  

  Uluslararası Doğrudan Yatırım Girişi yabancı yatırımlar yabancı yatırımcılar 

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....