Yeni Teşvik Sistemiyle bir dev yatırım daha Türkiye'de Caterpillar  
 

Yeni Teşvik Sistemiyle bir dev yatırım daha Türkiye'de 

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN  

Konya ve Ankara ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>

Tel : 0332 251 8585

Hükümetin açıkladığı yeni teşvik sistemi, bir dev yatırımı daha çekti. Türkiye’de yatırım fırsatlarını değerlendiren ABD’li iş makineleri devi Caterpillar (Tırtıl), nihai kararını verdi.

 
Müjde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’den geldi: “Caterpillar, bir süre önce başlattığı değerlendirmeyi tamamladı ve Türkiye’de yatırım yapma kararını bize iletti. Yatırım yeri ve yerli ortak için arayışlara başladı. Caterpillar, Türkiye’de üretilmeyen paletli iş makinesi üretecek.” ABD’li şirketin yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırıma imza atması bekleniyor.
 
ABD’li iş makinesi devi Caterpillar (Tırtıl) kararını verdi. Uzun süreli bir değerlendirme döneminin ardından firma yeni üretim üssünü Türkiye’de kurmak yönünde karar alarak, yatırım yeriyle ilgili arayışa başladı. Caterpillar ayrıca yatırım için bir Türk ortak da arıyor. Caterpillar, kararını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e bildirdi.
 
Gelişmeyle ilgili VATAN’a bilgi veren Bakan Nihat Ergün, “Caterpillar, bir süre önce başlattığı değerlendirmeyi tamamladı. Türkiye’de yatırım yapma kararını bize iletti. Şu anda yatırım yeri ve yerli ortak için arayış başlattı. Artık paletli vinç dediğimiz araçlar da Türkiye’de üretilecek. Yatırım büyüklüğünü bilmiyoruz ama çok büyük bir yatırım olacak. Şu anda firmanın ortaklık yapabileceği 3 Türk firma var” dedi.
 
Bir süre önce Türkiye’ye gelerek Bakan Nihat Ergün ile görüşen firma yöneticileri Türkiye’deki teşvik sistemine ilişkin bilgiler almış ve Türkiye’de yeni bir yatırımla ilgili değerlendirme yaptıklarını iletmişlerdi. Bu kapsamda firmanın nihai kararını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirten Bakan Ergün, firma için Türkiye’nin uzak pazarlara ulaşmakta büyük önem taşıdığını söyledi. Bakan Ergün, şöyle konuştu:
 
“Firma kararını bildirdiğinde son derece memnun olduk. Daha önce de söylemiştim. Paletli iş makineleri hep bizim için Cat’ti. Paletli makine alınacağı zaman iş makinesi yerine ‘Cat alacağız’ derdik. Türkiye’ye yatırım için şimdi doğru zaman. Şimdi yeni teşvik sistemi, iş makineleri yatırımına bir çok imkan sunuyor. Yatırım, OSB’lerde yapılırsa teşvik edilecek unsur artıyor. Büyük yatırımlarda lojistik de çok önemli. Birçok OSB’nin demir yolu ya içinden geçiyor ya da OSB’ler demiryoluna yakın. Türkiye’de Ar-Ge alanında da çok önemli teşvik ve destekler var... Caterpillar olarak bir Ar-Ge merkezi kurabilirler. Nasıl sanayi için teşviklerimiz varsa Ar-Ge içinde teşviklerimiz var. Bakanlık olarak Ar-Ge merkezi ve yatırım yeri konusunda yardımcı olabiliriz. Biz onlara da söyledik, Caterpillar gibi uluslararası yatırımcılara kapılarımız her zaman açık. Her konuda yardıma hazırız. Nitekim şu anda yatırım yeri arıyorlar. Ayrıca Türk ortak arıyorlar. Bu konuda elimizden ne gelirse yapacağız. Yatırımın büyüklüğüne ilişkin bir rakam telaffuz edilmedi şimdilik. Ama elbette işin doğası gereği büyük bir yatırım olacak.”
 
 
Paletlisi üretilmiyordu
 
Bakan Nihat Ergün, Türkiye’nin sadece kendi içinde değil, çevre ülkelerde de ciddi fırsatlar ve dönüşümler yarattığını belirtti. Ergün, “Firma da bunu görmüş durumda. Türkiye’de olmak, çevre ülkelere de ulaşmak için de çok büyük bir şans olacak firma için. Türkiye’de tüm bu coğrafyaya hitap edecek üretim gücü ve kabiliyeti var, insan kaynakları da buna müsait. Türkiye büyük yatırımcılara büyük fırsatlar sunuyor. Türkiye’de sanayileşme kültürü var. Ayrıca şirketin Türkiye’de ortaklık kurabileceği firmaların da bulunması durumu Cat için son derece cazip bir hale getiriyor” diye konuştu. Ergün, Cat’in Türkiye’de üretmeyi planladığı iş makinalarının bir örneğini göstererek, “Bakın biz bunu Türkiye’de üretemiyoruz. Cat’le birlikte bunu da üretmeye başlayacağız” dedi.
 
 
 
 
Vatan  
 
Yeni teşvik sistemiyle bir dev yatırım daha Türkiye'de  yatırım yatırım teşvik sistemi

 
KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....