Hazır Giyimciler Yeni Teşvik Sistemi Dahilinde Ortak Yatırım Arayışında  
 

 Hazır Giyimciler Yeni Teşvik Sistemi Dahilinde Ortak Yatırım Arayışında

 

Hazır giyimciden teşvikte 5+5 formülü

25 YILLIK TECRÜBESİ İLE KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK

YENİ YATIRIM TEŞVİK SİSTEMİ İLE GELEN AVANTAJLARDAN YARARLANMANIZ İÇİN  

Konya ve Ankara ofisleri ile HİZMETİNİZDE..

Tüm Türkiye’ye hizmet vermekteyiz…

Bizimle görüşmeden karar vermeyiniz=>  

Tel : 0332 251 8585

 

Hazır giyimciler doğu ve güneydoğu bölgesinde ortak yatırım için arayışını sürdürürken, tek şehirde 10 bin eleman sıkıntısı olabileceğinden iki ayrı şehirde 5’er firma olarak yatırım yapma alternatifi masaya yatırıldı.

10 bin eleman sıkıntısı olabileceğinden iki ayrı şehirde 5’er firma olarak yatırım yapma alternatifi masaya yatırıldı.

 

Yeni teşvik sisteminden yararlanarak Doğu'da yatırım yapmak için kolları sıvayan hazır giyimciler, en büyük kaygıları olan istihdam sorununa karşı ‘B planı' hazırladı. Yaklaşık 10 firma olarak Doğu'ya gitmeyi planlayan hazır giyimciler, eleman sıkıntısı yaşamamak için beşerli guruplar halinde iki ayrı şehre gitme alternatifi üzerinde duruyor.

 

Teşviklerin açıklanmasının ardından özellikle 5. ve 6. bölgelerde en uygun yatırım yerini seçmek için araştırmalarını sürdüren hazır giyimciler, 10 firma olarak Doğu'ya gitmeyi planlıyor. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, yanlış bir karar vermemek adına Ramazan sonrasında yer araştırmasına devam edeceklerini söyledi. 

 

10 bin eleman ihtiyacı olacak

 

Eylül sonuna doğru yatırım yapacakları bölgeye karar vereceklerini açıklayan Negrin, en büyük kaygılarının yeterli eleman bulamama konusu da olduğunu dile getirdi. Yatırım yapacak 10 firmanın 10 binden fazla çalışana ihtiyaç duyacağını belirten Negrin, bu sayının tek ilden karşılanamama ihtimalini göz önünde bulundurarak, bir ‘B planı' hazırladıklarını aktardı.

 

Negrin konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “10 büyük firmadan oluşan bir grup kurarak, aynı bölgede yatırım yapmak ve dağılmamak istiyorduk. Ancak diğer yandan yeterli sayıda eleman bulamayacağımızı düşünerek, 10 firma birden bir şehre gitmek yerine 5 firma bir şehre, diğer 5 firma başka bir şehre gitse daha iyi olabilir şeklinde bir düşüncemiz var. Biz firmalar arasında birkaç yıl sonra eleman kapma sistemine girmek istemiyoruz." 

Konfeksiyoncular model oluşturup yayılacak 

Teşvikten yararlanarak Doğu'ya yatırım yapmayı planlayan bir diğer tekstilci gurubu ise İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) üyeleri. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, yaklaşık 35 firma olarak doğuda yatırım yapmayı planladıklarını ifade etti.

 

İHKİB üyeleri Ramazan'ın da geçmesiyle birlikte yatırım yapacakları en uygun ili seçmek için 5. ve 6. bölgedeki illeri tek tek gezmeye devam edecek. Tanrıverdi, ilk etapta bir ilde yatırım yapacaklarını, modeli oluşturduktan sonra ise teşvikli diğer illerde de benzer yatırımlar yapmak istediklerini aktardı. TGSD üyelerinden farklı olarak kobilerin ve atölyelerin olduğu bölgelerde yatırım yapmayı planladıklarını belirten Tanrıverdi, “TGSD üyeleri ile birlikte hareket etmeyi düşünmüştük ama onlar daha büyük çaplı yatırım düşünüyor. Birlikte hareket etmemiz biraz da yatırım yapacağımız yerin büyüklüğüne bağlı" dedi.

 

“Teşvik çıktı ama yer konusunda sıkıntı yaşıyoruz" diyen Tanrıverdi, Urfa'nın yatırım için uygun göründüğünü ancak, Urfa OSB'de yer bulamadıklarını dile getirdi. Aynı sıkıntıyı farklı sektörlerden yatırımcıların da yaşadığına dikkat çeken Tanrıverdi, “Yer konusunda sıkıntı yaşanırsa kimse o bölgelere yatırım yapamaz" dedi.

 
Aysel Yücel/Dünya

 

 

 

hazır giyimciler yeni teşvik sistemi dahilinde ortak yatırım yatırım teşvik belgesi sistemi

KTD HİZMET OFİSİMİZ
Hizmet Binamız ve fotoğraf galerimiz için tıklayınız...
FAYDALI LİNKLER
Faydalı linklere ulaşmak için tıklayınız...
BASIN'DA KONYA TEŞVİK
Basın'da Konya Teşvik
SHORT INFORMATION ABOUT THE COMPANY
Click here for short info about Konya Tesvik Consultancy
INC KOBİ ASİSTANI
INC Kobi Asistans sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız...
Bizi Takip Edin   
Tüm Hakları Saklıdır. © Haziran 2014 KONYA TEŞVİK DANIŞMANLIK. Firmamız, sitedeki bazı bilgilerin güncel olmamasından sorumlu tutulamaz =>Turizm Yatırım Teşvik,Patent & Marka,Endüstriyel Tasarım,Faydalı Model,TSE,Garanti Belgesi,Satış Sonrası Hizmetler,HYB,Yetkili Servis Ağı,Mevka,Kalkınma Ajansı,2. El Makine İthalatı,DİİB,IPARD,Kırsal Kalkınma,Hurda,Kapasite,Sanayi Sicil,Gıda Üretim İzni,GSM,Barkod,OSB Fizibilite Etüd,Milli Emlak,GSM,İhracat Pazar Araştırması,İthalatçı Firmalar,Kırsal Kalkınma,KOSGEB,TÜBİTAK,....